14:50

Czy felgi aluminiowe można woskować?

Wiele osób zastanawia się, jak w prawidłowy sposób zabezpieczyć powierzchnię błyszczących felg aluminiowych, tak by zachować ich naturalnie atrakcyjny dla oka wygląd. Jedni ograniczają się jedynie do ich systematycznego mycia. Inni sięgają po specjalistyczne środki do konserwacji powłoki lakierniczej, która zabezpiecza powierzchnię stopu aluminium przed czernieniem. Jeszcze inni skłaniają się ku opcji woskowania felg klasycznymi woskami przeznaczonymi do pielęgnacji samochodowych karoserii. W związku z tym pojawia się pytanie. Czy felgi aluminiowe można w ogóle woskować? Czy przypadkiem korzystając z tego typu środków nie uszkodzimy delikatnego lakieru chroniącego aluminiowy rdzeń takiej felgi?
Wbrew krążącym plotkom woskowanie felg aluminiowych w najmniejszym stopniu nie szkodzi powłokom lakierniczym, którymi je pokryto. Błędne opinie na temat woskowania felg wykonanych ze stopów lekkich metali mogą wiązać się z kiepskim efektem, jaki przynosi woskowanie felg matowych. W tym przypadku woskowanie rzeczywiście nie ma większego sensu. Ostatecznie zależy nam przecież na zachowaniu oryginalnego wyglądu takich felg, w tym ich matowego odcienia. Po woskowaniu felga matowa zacznie błyszczeć, a przecież nie taki cel przyświecał nam w momencie jej zakupu. Błyszczące felgi aluminiowe możemy, a nawet powinniśmy co pewien czas woskować. Dzięki temu nie tylko podkreślamy głębię ich naturalnego koloru, ale także tworzymy dodatkową powłokę, która chroni lakier przed jego uszkodzeniem. Poza tym zawoskowane felgi znacznie łatwiej się czyści, ponieważ drobiny błota i kleistych opiłków pochodzących z klocków hamulcowych nie przywierają tak mocno do powierzchni felgi. Zawoskowaną felgę wystarczy od czasu do czasu umyć wodą z detergentem, co pozwoli na szybkie pozbycie się większych zanieczyszczeń. Oczywiście proces woskowania musimy powtarzać. Zwykle felgi aluminiowe wystarczy woskować raz na miesiąc, przy okazji gruntownego mycia auta.
Woskowanie felg aluminiowych zalecane jest głównie w okresie zimowym, gdy powłoki lakiernicze w szczególny sposób narażone są na uszkodzenie. Zawarta w błocie pośniegowym sól może szybko uszkodzić powierzchnię lakieru chroniącego aluminiową felgę. Jeśli jednak felga będzie zawoskowana, żrące działanie soli będzie zminimalizowane. Poza tym do zawoskowana powierzchnia ogranicza proces osadzania się brudu i różnego rodzaju zanieczyszczeń na powierzchni felgi samochodowej, co też wpływa na ochronę tego elementu konstrukcyjnego pojazdów przed utratą ich naturalnego, efektownego wyglądu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz