14:16

Funkcje ekspresów ciśnieniowych


Ekspres do kawy to najwygodniejszy i też najszybszy sposób na przygotowanie aromatycznej kawy. Na rynku dostępne są różne modele i rodzaje ekspresów, dzięki czemu każdy kawosz z łatwością dobierze urządzenie odpowiadające na jego potrzeby.

Wielu znawców kawy uważa, że najlepsze są ekspresy ciśnieniowe. To one umożliwiają przygotowanie mocnego, aromatycznego espresso we włoskim stylu. Wiele z nich ma także dodatkowe funkcje, które przydają się do wykonywania napojów na bazie espresso.

Do przyrządzania małych ilości kawy, np. jednej czy dwóch filiżanek i to sporadycznie, wystarczy w zupełności ekspres ręczny. Takie modele są tanie, nieduże, idealne dla singli lub do domów, w których nie ma zbyt wielu smakoszy. W ekspresie ręcznym kawę umieszcza się w uchwycie w kształcie łyżki. Podczas parzenia fusy zatrzymują się na sitku, którego głębokość jest zależna od konkretnego modelu ekspresu.

Parzenie większej ilości kawy jest możliwe za pomocą ekspresu automatycznego. Trzeba też przyznać, że obsługa takiego ekspresu jest po prostu najłatwiejsza. Miłośnicy cappuccino, latte i innych tego typu napojów powinni zwrócić szczególną uwagę na dodatkową dyszę do spieniania mleka - taką funkcję posiada ciśnieniowy ekspres do kawy Jura. Przydadzą się także inne dodatki, które po prostu „ułatwią życie”. Ciśnieniowe ekspresy do kawy Jura posiadają wygodny wyświetlacz, który pokazuje aktualny program parzenia, stan wody itp. Trzeba również sprawdzić, czy dany model umożliwia wstępne parzenie, dzięki któremu otrzymany napar jest bardziej aromatyczny i bogaty w smaku. Niezbędny jest także odpowiedni filtr wody, który pozbawi wodę nadmiaru minerałów mających negatywny wpływ na żywotność urządzenia i smak kawy.

Koneserzy kawy docenią z pewnością możliwość wybierania mocy naparu, dzięki której można regulować siłę otrzymanego espresso. Ciśnieniowy ekspres do kawy Jura został również wyposażony w funkcję automatycznego czyszczenia. To bardzo przydatny i niezwykle wygodny dodatek - wystarczy wrzucić środek myjący, włączyć ekspres w trybie mycia, a jego wnętrze będzie czyste już po pierwszym cyklu. Regularna konserwacja urządzenia zagwarantuje za każdym razem taką samą, świetną jakość naparu. Szczególnie istotne jest to w przypadku ciśnieniowych ekspresów do kawy Jura, które posiadają dysze do mleka. Resztki białka i tłuszczu zawartego w mleku bardzo wpływają na smak kawy. Niektóre ekspresy mają również funkcję automatycznego odkamieniania - tutaj proces wygląda podobnie, tylko zamiast detergentu czyszczącego należy dodać do cyklu specjalny środek, który usuwa twardy osad powstały z węglanu wapnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz