00:44

Buty - rodzaje skór i sposób konserwacji

Wybór właściwego, wygodnego i podobającego się nam modelu butów to początek przygody z materiałem, którego stajemy się właścicielami. Każdy chce, aby kupione przez niego buty wyglądały jak najlepiej, jak najdłużej utrzymały swój pierwotny kształt i kolor. Nie wystarczy w tym celu pastować ich „co jakiś czas”. Trzeba pomyśleć o innych, równie ważnych etapach i sposobach konserwacji. Aby jednak robić to w sposób właściwy, należy zapoznać się z pewnym zasobem wiedzy. W poniższym artykule w skrócie przedstawiamy najważniejsze etapy czyszczenia butów i radzimy, jak najlepiej zadbać o konkretne materiały.


Podział butów ze względu na wykonanie

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie każde buty można czyścić w ten sam sposób. Nie zawsze wystarcza zwykła szmatka lub szczoteczka do rozprowadzania pasty. W niektórych przypadkach jest to wręcz zbrodnia dokonywana na zdrowiu, a niekiedy i życiu naszych butów. Obuwie dzielimy na skóry syntetyczne i skóry naturalne. Syntetyczne to takie, które mają przypominać prawdziwą skórę. Są to eco-skóry, skóry ekologiczne, imitacje skóry. Te będziemy czyścić zdecydowanie inaczej niż skóry naturalne. Do nich zaliczamy skóry licowe (bydlęce, cielęce, jagnięce i koźlęce) i skóry szorstkie (zamszowe, nubukowe). Są to najpopularniejsze rodzaje skór dostępne na polskim rynku. Istnieją również skóry z egzotyczne (wykonane ze zwierząt tropikalnych) oraz skóry lakierowane (stosowane między innymi do produkcji lakierek).

Jak pielęgnować buty – poszczególne etapy konserwacji

Większości ludzi wydaje się, że wystarczy wypastować je raz na tydzień, tymczasem są w błędzie. Konserwacja butów składa się z kilku etapów, z których pierwszym jest... odpoczynek (butów, rzecz jasna). Jeśli mamy taką możliwość zakładajmy raz jedną, raz drugą parę butów. Dlaczego? Obuwie noszone przez kilka dni (nawet jeśli czasem damy mu przerwę na noc) zaczyna wytwarzać nieprzyjemne zapachy, w wilgoci od wewnętrznej strony może stać się środowiskiem przyjaznym mikroorganizmom. Ponadto obuwie, które nie odpoczywa traci swoje naturalne kształty.

Drugim etapem konserwacji obuwia jest jego czyszczenie. W żadnym wypadku nie należy na brudne, zakurzone, zabłocone buty nakładać preparatów czyszczących (sprejów, past). Grozi to zbieraniem się niepotrzebnej i niebezpiecznej powłoki, która w końcu powoduje uszkodzenie naszych butów. Należy więc najpierw przetrzeć je suchą lub lekko wilgotną szmatką. Na tym etapie warto również skorzystać ze środków pielęgnacyjnych.

Dopiero trzecim etapem jest popularne „pastowanie”. Ale i w tym wypadku zdarza się nam popełniać błędy. Buty skóropodobne powinny być pielęgnowane przy pomocy specjalnych sprejów i past do materiałów syntetycznych. To zapewni im właściwy wygląd i pozwoli jak najdłużej utrzymać ich oryginalny i piękny wygląd. Innymi zaś środkami potraktujemy obuwie wykonane z materiałów naturalnych. Sklep z butami lub sklep z obuwiem to dobre miejsce, by zapytać o to, w jaki sposób należy pastować dany materiał.

Polacy niestety wciąż bardzo mało wiedzą o sposobie pielęgnacji butów. Mamy nadzieję, że ten tekst przyczyni się do zmian w tym zakresie. Pomoże to utrzymywać buty we właściwym stanie, sprawi, że solidnie wykonane i dobrze traktowane odpłacą się wieloletnią użytecznością.

Artykuł dzięki:
Artykuł został stworzony dzięki firmie Herrero: www.herrero.pl. Jest to sklep internetowy z obuwiem oraz z torebkami, w którym znajdziecie markowe buty wielu renomowanych firm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz