00:30

Słów kilka o opakowaniach tekturowych

Dobra firma oferująca materiały do pakowania posiada w swojej ofercie liczne produkty, które w łatwy i szybki sposób pozwolą zabezpieczyć nasze rzeczy, przy malowaniu, przeprowadzce, nadaniu paczki oraz wielu innych czynnościach.

Większość opakowań wykonana jest z różnego rodzaju wyrobów papierniczych – a są to przede wszystkim tektury, z których powstają także kartony. Być może wiele osób stosuje te dwa słowa wymiennie, jednak należy pamiętać, że nie są to synonimy. Tektura posiada o wiele szerszy zakres znaczeniowy niż karton. Poniżej, w paru zdaniach, chciałabym opisać Państwu, czym w branżowym rozumieniu tego słowa, jest tektura.

Czym dokładnie jest tektura?

Tektura jest wyrobem papierniczym, którego grubość może osiągać rozmiar nawet 6 milimetrów. Wyrób ten powstaje poprzez sklejenie kilku warstw masy papierniczej – minimum muszą to być dwie warstwy. Obecnie, wyróżnia się dwa rodzaje tektur: litą oraz falistą. Papier falisty w języku branżowym określany jest, jako fluting. Do wytworzenia tego produktu producenci stosują, przede wszystkim makulatury, ścieru drzewnego oraz kawałków tkaniny o niskiej jakości. Czasami dodaje się również różnego rodzaju dodatki chemiczne oraz wypełniacze. Mają one sprawić, że dany wyrób będzie bardziej wytrzymały, na przykład na cięższe produkty, mróz oraz wodę. Jeżeli tektura ma być wykorzystywana do celów spożywczych powinna również zostać pokryta folią spożywczą. Taki wyrób posiada także atest spożywczy. Dodatkowo, firmy, które ją produkują zobowiązane są do przejścia procesu atestacji produktów w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego. Obecnie, na rynku, Klienci mają możliwość zakupu paru gatunków tektur – powlekaną, techniczną, białą oraz szarą.

W firmie o której mowa w akapicie pierwszym powinniśmy mieć do dyspozycji tektury faliste, które powstają za sprawą sklejenia ze sobą warstw pofalowanych i płaskich. W zależności od tego, ile warstw zostanie wykorzystanych przy produkcji towaru można wyróżnić tektury dwu-, trzy-, cztery-, pięcio-, sześcio- i siedmiowarstwowe. Warstwy powodują wyraźne usztywnienie produktu. Obecnie, najbardziej popularna jest tektura, która składa się z trzech warstw. Warstwa zewnętrza i wewnętrzna jest płaska, zaś pomiędzy nimi znajduje się warstwa pofalowana. Warto zapamiętać, że to właśnie pofalowane powłoki odpowiadają za to, jak sztywna jest tektura (jednak cały czas musi zostać zachowany układ, w którym warstwa pofalowana znajdować się pomiędzy prostymi). Szacuje się, że w przypadku produktów, które stworzone są z siedmiu powłok skala ich sztywności może być porównywany ze sztywnością płyty wykonanej z tworzywa sztucznego. Ogromną zaletą tektury jest to, że jest lekka i idealnie nadaje się, jako materiał opakowaniowy. Faliste powierzchnie doskonale sprawdzają się, jako amortyzatory, co sprawia, że zapakowane produkty mogą być transportowane w bezpieczny sposób. Właściwości amortyzujące zależą od tego, jak duża jest pojedyncza fala. Poza tym, tektura jest przeznaczona do wielokrotnego użytku. Ponownie może zostać wykorzystana przy recyklingu lub zostać spalona. Problemem przy korzystaniu z wyrobów tekturowych jest to, że są one dość wrażliwe na warunki atmosferyczne. W szczególności, pod wpływem wilgoci przestają być wystarczająco sztywne. W takim przypadku, produkty, które są przechowywane wewnątrz takiego pojemnika stają się bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Na koniec chciałabym przedstawić państwu parę ciekawostek związanych z wyrobem tektur. Proszę sobie wyobrazić, że pierwsza tektura falista powstała około 130 lat temu (konkretnie w 1871 roku), zaś jej producentem był, mieszkający w Stanach Zjednoczonych, Albert Jones. W Europie, masowe wytwarzania tektur przypada na początek XX wieku (prekursorem była Francja). Obecnie, najnowsze technologię umożliwiają mechanizację procesu wyrobu tektur. Sprawia to, że produkcja staje się szybsza, zaś uzyskane towary są jednorodne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz