13:21

Strzemiona – jak je umiejętnie dopasować?

„Na oko” można gotować, oceniać czyjś wiek, a nawet podejmować decyzje co do rozmiaru odzieży, choć w każdym z tych wypadków powinno się być świadomym możliwości pomyłki. Zasada ta funkcjonuje także w jeździectwie, gdzie spore grono osób traktuje w ten sposób sprawę dopasowania strzemion.

Niektórzy idą o krok dalej i robią to na zasadzie zapamiętania ilości dziurek w puśliskach. W konsekwencji prowadzi to nierzadko do sytuacji, gdy tak dopasowane strzemiona okazują się za długie lub co gorsza za krótkie. Później wystarczy tylko chwilę zaczekać, by doszło do wypadnięcia z nich stopy podczas treningu. Poniżej kilka zasad, jakimi należy się kierować, by odpowiednio wyregulować strzemiona i móc wygodnie i bezpiecznie cieszyć się jazda na koniu.

Szczegół o dużym znaczeniu

Wbrew pozorom, odpowiednie dopasowanie strzemion ma istotny wpływ na jakość naszej jazdy oraz stabilność ciała w siodle. Pominięcie tej czynności lub co gorsza świadome zaniedbanie na tym polu mogą znacząco uprzykrzyć nam czerpanie radości z jazdy. Podwójnie ważne jest to dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z jeździectwem, gdyż taka sytuacja może spowodować wygenerowanie niewłaściwych nawyków, których później trudno jest się pozbyć. By ocenić czy długość strzemion jest prawidłowa wystarczy zaledwie chwila w siodle – dyskomfort to sygnał do przyjrzenia się ich dopasowaniu.

Długość

Wśród osób uprawiających jeździectwo istnieje trend skracania strzemion. Co prawda taka praktyka daje nam większe poczucie stabilności, jednak na dłuższą metę jest zgubnym działaniem, wypaczającym nasze umiejętności jazdy konnej. Także bezpieczeństwo, dzięki takiemu zabiegowi, nie ulega poprawie. Po pierwsze ich mała długość ujemnie wpływa na możliwość sterowania koniem za pomocą łydek. Pozycja taka sprzyja także osuwaniu się jeźdźca na tylna cześć siodła.

Z kolei za długie strzemiona (nawyk nie tak częsty, jednak spotykany) skutecznie zaburzają równowagę w siodle. Im dłużej pozostajemy w takim przyzwyczajeniu tym większe prawdopodobieństwo, że na skutek zbyt dużej pewności siebie, nogi wypadną nam ze strzemion w najmniej spodziewanym momencie. Jak więc je dopasować, by było i bezpiecznie i komfortowo?

Dopasowanie

Podstawową informacją, z którą powinien zapoznać się każdy, jest to, że długość strzemion nie zależy wyłącznie od długości nóg osoby w siodle. Istnieje jeszcze kilka czynników, które winno się wziąć pod uwagę przy ich regulacji. Po pierwsze trzeba zorientować się, co będziemy robić na zajęciach – jaki typ jazdy będziemy uprawiać (spokojny, terenowy, szybki itd.). Po drugie wpływ na ten szczegół ma także styl naszej konnej jazdy. Westernowy styl wymaga więc dłuższych strzemion, z kolei sprint determinuje ich skrócenie (ma to tez zastosowanie w sytuacji skoków). Ujeżdżając konia potrzeba natomiast dłuższych strzemion, by lepiej panować nad zwierzęciem poprzez ściśnięcie nogami.

Oto prosta instrukcja, jak w uniwersalny sposób dopasować strzemiona do naszego ciała:
- pierwsze ustawienie wykonujemy z ziemi, nim dosiądziemy konia
- wystarczy stanąć mniej więcej w miejscu gdzie jest siodło, przodem do zwierzęcia,
- jedną rękę umieszczamy w górze na zamku siodła, drugą dociągamy strzemię do swoje pachy,
- długość puśliska powinna równać się długości naszej ręki,
- wsiadamy na konia i umieszczamy nogi w strzemionach zwracając szczególna uwagę na położenie stopki strzemienia (idealna wysokość to okolice naszej kostki u nogi),
- teraz wystarczy odpowiednio wyregulować strzemiona w zależności do zaplanowanych zadań na dany dzień.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem jeździeckim eequus.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz