13:30

Wybieramy najlepsze zszywki tapicerskie

Wybierając najlepsze zszywki tapicerskie trzeba wiedzieć, że należy je dobrać do posiadanego zszywacza tapicerskiego, do rodzaju planowanych prac i materiałów, które będą w procesie produkcyjnym używane. To, bowiem niezwykle ważne, żeby wysokiej jakości meble powstawały zgodnie z technologią ich produkcji oraz z odpowiedzialnie dobranych materiałów.

Aby dobrze zgłębić temat zszywek tapicerskich należałoby rozpocząć od tego, że każda firma produkująca zszywacze wypuszcza na rynek własne zszywki. Dobrze jest więc wybrać produkt wyjściowy, czyli zszywacz. Na rynku mamy ich trzy główne rodzaje.

  • Zszywacze ręczne
    Proste w budowie i obsłudze, o niskich kosztach zakupu i eksploatacji. Polecane do prac naprawczych i krótkich serii pikowań. Wymagają nakładu siły i szybkość ich działania zależy od szybkości pracy operatora.

  • Zszywacze elektryczne
    Nieco bardziej skomplikowane w budowie, niż zszywacze ręczne, choć równie proste w obsłudze. Mają interesującą cenę i są znacznie lżejsze w pracy. Niestety ich działanie wciąż zależy od sprawności tapicera.

  • Zszywacze pneumatyczne
    Najdroższe, najbardziej skomplikowane ale i najszybciej pracujące oraz niewymagające siły operatora. Najczęściej działają na dwie długości magazynków zszywaczy. Są przeznaczone do długotrwałej i skomplikowanej pracy. Pozwalają na tapicerowanie całego mebla praktycznie jedną serią wybranych zszywaczy, wystrzeliwując ponad tysiąc zszywek w minutę. Są elementem wyposażenia każdej większej tapicerni i niezbędnym atrybutem dobrego fachowca.

Rodzaje zszywek tapicerskich

W użyciu są zszywki w grubszych lub cieńszych drutów stalowych, które poddawane są przeciąganiu na sucho, wyżarzaniu, galwanizacji, przeciąganiu na mokro i ostatecznemu kształtowaniu. W wyniku tych procesów powstają mocne, o odpowiedniej plastyczności zszywki, które dodatkowo mogą mieć różne szerokości rozstawu nóg, zaokrąglone lub powlekane grzbiety.

Rozpatrując poszczególnie szerokości zszywek należy wiedzieć, że w sprzedaży mamy:

Rozmiar zszywek >> Zastosowanie

6 mm i 8 mm >> Do tapicerowania krzeseł i niewielkich powierzchni do obicia

10 mm >> Zszywki najpopularniejsze, stosowane do wszelkich mocowań meblarskich tkanin tapicerskich

12 mm >> Używane w niektórych meblach tapicerowanych i do pikowania

14 mm, 16 mm , lakierowane, cienkie, uśrednione >> Polecane do mocowania tkanin do szkieletów mebli, przytwierdzania pasów i robienia oparć. Polecane do mocowania skór, żakardów. Wersje lakierowane polecane są do przytwierdzania skór kolorowych i tworzenia mebli o najwyższym standardzie
Cienkie zszywki polecane są również do mocowania tkanin do elementów z tworzyw sztucznych

18 lub 21 mm >> Polecane do mocowania formatek sprężynowych

25 – 50 mm >> Stosowane przy szkieletach mebli i do mocowanie drutów formatek

40 i 50 mm >> Idealne do zszywania stelaży. W przypadku, gdy zszywki są ożywicowane są szczególnie polecane do wbijania w twarde drewno

Warto zatem poświęcić nieco uwagi i wybrać najbardziej odpowiednie zszywki tapicerowane. Ich szerokość i długość nogi ma znaczenie przy prawidłowej technologii produkcji mebli tapicerowanych. Inne bowiem zszywki będą pasowały do wykończenia mebla, inne – najwęższe i długie, do pikowania.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała hurtownia tapicerska Akces oferująca min. zszywki tapicerskie: hurtownia-akces.pl/26-zszywki-tapicerskie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz