15:45

Jak wybrać gitarę klasyczną?


Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz grać na gitarze i chcesz zacząć swoją przygodę z tym instrumentem i gitara klasyczna jest Twoim wyborem, czy też grasz od lat i chcesz poszerzyć swój muzyczny arsenał o nylonową wersję, znalezienie idealnego instrumentu do swojego stylu i potrzeb może być dość trudne. Ten krótki poradnik doradzi Ci jak wybrać instrument najlepiej dostosowany do Twoich wymagań.

 

Każda gitara klasyczna (dostępna m.in. w sklepie muzycznym w kategorii https://www.gitaraibas.pl/gitary-klasyczne) ma inne typy brzmienia, odmienne rodzaje drewna, różną specyfikę gry i estetykę. Istnieją jednak podstawowe cechy, które należy sprawdzić, niezależnie od tego, czy kupujesz instrument dla początkujących, czy wysokiej klasy gitarę koncertową. Zrozumienie pewnych aspektów anatomii gitary klasycznej jest ważne przy poszukiwaniu dobrego instrumentu i naświetla to, czego powinniśmy szukać.

 

Pudło rezonansowe

Ten element najbardziej rzuca się w oczy i każdy bez trudu będzie w stanie go wskazać. Istnieją dwa rodzaje materiału użyte w tym elemencie gitary tego typu: sklejka i drewno lite. Płyty rezonansowe ze sklejki są wykonane z trzech cienkich warstw drewna, które są ze sobą sklejone. Zwykle górna warstwa odsłania drobnoziarniste drewno, podczas gdy dolne warstwy są ze znacznie niższej jakości materiału. Sklejka ma nieco stłumiony dźwięk i mniejszy rezonans, ale spełnia swoje zadanie i jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

 

Lite drewno zapewnia zdecydowanie lepszą jakość instrumentu i znacznie zwiększa jego cenę. Oczywiście jego gatunek również ma wypływ na ogólne brzmienie, zwykle używa się cedru lub świerku. Oba rodzaje drewna nadają brzmieniu gitary różne właściwości. Drewno świerkowe jest twardsze i nieelastyczne, co daje jasny, wyrazisty dźwięk. Drewno cedrowe jest bardziej miękkie, a cedrowe pudło będzie brzmiało ciemno, łagodnie i ciepło. Jeśli szukasz solidnej, najwyższej klasy gitary klasycznej, wybierz drewno na podstawie preferowanego brzmienia. Wybierz gitarę z pudłem rezonansowym, która ma liczne, gęsto rozmieszczone słoje wskazujące na starsze drewno. Takie pudła lepiej wibrują, co pozwalają na większy rezonans. Rozmiar i kształt również ma wpływ na dźwięk.

Podstrunnica

W skrócie – to ten element gitary, na którym naciskamy struny. W budżetowych gitarach klasycznych podstrunnice są zwykle wykonane z indyjskiego palisandru zwykle zabarwionego na czarno, aby wyglądały bardziej jak heban, który jest używany w droższych gitarach. Heban jest gęstszy i bardziej odporny na zużycie.

Akcja

Zwróć uwagę na akcję gitary. Akcja struny to przestrzeń między strunami a podstrunnicą. Wysoka akcja znacznie utrudnia grę, ale może wydobyć z instrumentu więcej dźwięku. Niska akcja jest bardziej przystępna, ale spłyca dźwięk gitary i może wywołać sporadyczne brzęczenie. Celem ustawienia akcji jest zwykle umieszczenie strun jak najbliżej podstrunnicy, unikając przy tym brzęków. Przy pierwszym ustawieniu gitary możesz potrzebować pomocy bardziej doświadczonego gitarzysty lub lutnika Powinieneś także sprawdzić progi, aby upewnić się, że nie wystają zbyt wysoko ponad gryf. Jeśli odstają, będą niewygodne dla palców i mogą wpływać na dźwięk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz