16:17

Czym jest karta akwizycji danych?


 

Akwizycja danych to po prostu zbierane dany, które później ulegają przetwarzaniu. Ten właśnie proces następuje w wielu różnych branżach oraz dziedzinach, a szczególnie jest on związany z przemysłem. Praktycznie wszystkie komputery przemysłowe, które obecnie działają, są wyposażone właśnie w takie elementy jak karta akwizycji danych. Ten właśnie produkt jest odpowiedzialny za zbieranie oraz przetwarzanie danych w kolejnych etapach. Co jeszcze musimy wiedzieć o akwizycji danych?

 

Akwizycja danych - na czym polega?

Początkowym działaniem, które jest związane z przetwarzaniem danych jest ich akwizycja. Później te dane są przekazywane dalej, aby można je zinterpretować, co zapewnia właśnie karta akwizycji danych. Najczęściej jest ona wbudowana najczęściej w komputer przemysłowy, czy też w inne urządzenia, jakie są wykorzystywane w danej firmie. Dzięki temu przedmiotowych, cały proces analizy danych jest przeprowadzony bardzo sprawnie. Okazuje się, że wyróżnia się kilka etapów akwizycji danych, a mianowicie wyodrębnienie zjawiska, rejestrację sygnałów z czytnika, teletransmisję, próbkowanie, kwantowanie oraz obróbkę sygnałów. 

 

Karta akwizycji danych - czym właściwie jest?

Czy proces gromadzenia, jak również analizy danych, nie mógłby zostać przeprowadzony, jeżeli nie karta akwizycji danych, która może opierać się na różnych wariantach. To, jak zostanie dostosowana karta, zależy między innymi od potrzeb danej firmy, jak również wymogów technicznych. Jeżeli chodzi o rodzaje kart akwizycji danych, to zdecydowanie najpopularniejsze są karty wyjść, karty wyjść analogowych z przetwornikami oraz karty wejść analogowych. Kluczowe w tym wypadku jest dostosowanie rodzaju takiej karty do danych możliwości technicznych, jak również sprzętu, który posiada dana firma. Do tego, karty możemy znaleźć w różnych formatach, takich jak na przykład PCI, ISA, PXI, PCI/104, czy też CompactPCI. Tym, co je różni od siebie, są parametry, właściwości, jak również przeznaczenie. Obecnie karty akwizycji danych mają wszechstronne zastosowanie i sprawdzają się w wielu przedsiębiorstwach, zwłaszcza w tych, gdzie trzeba przeprowadzać różne pomiary. Karta akwizycji danych jest to naprawdę dość specyficzne urządzenie, dzięki któremu możemy łatwo gromadzić wszelkie informacje, jak również przekazywać je dalej, aby zostały poddawane obróbce. Jest to ważne, zwłaszcza a branży przemysłowej, gdzie każdego dnia, przeprowadzane są różnego rodzaju pomiary. Jeżeli chcemy taką kartę zastosować w swojej firmie, to trzeba zdecydować się na karty, które będą pasowały do danego urządzenia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz