02:58

Jakie efekty brzmieniowe można uzyskać za pomocą dzwonków chromatycznych?


 

Instrumenty perkusyjne wchodzą w skład orkiestr symfonicznych i zespołów rozrywkowych. Ich rola jest znacząca zarówno dla podkreślenia dynamiki wykonywanych utworów, jak też dla wprowadzania dźwięków o charakterystycznym brzmieniu, wzbogacającym warstwę muzyczną. Dzwonki chromatyczne to instrument perkusyjny dostosowany do generowania dźwięków o określonej wysokości, dzięki czemu można na nich odtwarzać linię melodyczną.

 

Barwa i czystość dźwięku

Oryginalne brzmienie dzwonków chromatycznych wynika z ich budowy. Na drewnianej podstawie znajduje się dwupoziomowy zestaw płytek metalowych, nastrojonych zgodnie z uniwersalnym wzorcem. Obejmują dwie pełne oktawy z interwałami całotonowymi i półtonowymi. Dzwonki chromatyczne uzyskują idealnie czyste dźwięki ze skali gamy, poprzez precyzyjny elektroniczny strój. Dwie drewniane pałeczki służą do wprawiania metalowych płytek w drgania o określonej częstotliwości charakteryzującej wysokość dźwięku. Barwa dźwięku jest bardzo przyjemna dla ucha - metaliczna, ale lekko zmatowiona przez elementy drewniane. 

 

Technika gry

Utwory wykonywane na dzwonkach chromatycznych mogą mieć cichsze i głośniejsze partie - w zależności od siły uderzeń. Ciekawy i oryginalny efekt glissanda można uzyskać poprzez płynne przesuwanie pałeczki na całej długości klawiatury. Dwie pałeczki używane są naprzemiennie, albo do generowania zharmonizowanych dwudźwięków. Nauka gry na tym instrumencie nie sprawia większych trudności. Dzwonki chromatyczne dają znakomitą okazję do wprowadzania w świat muzyki nawet najmłodszych dzieci. Mogą one odtwarzać ze słuchu proste melodie, albo tworzyć własną - samodzielnie wykreowaną przestrzeń dźwiękową. Dziecko zachęcone w ten sposób do dalszego rozwoju w tym kierunku, być może zechce podjąć naukę gry w szkole muzycznej w klasie perkusji - między innymi na wibrafonie, czy ksylofonie.

 

Tworzenie ilustracji muzycznych

Za pomocą dzwonków chromatycznych da się uzyskiwać oryginalne efekty brzmieniowe. Dzięki temu można je wykorzystywać jako warstwę dźwiękową do filmów przyrodniczych i kreskówek dla dzieci. Delikatne vibrato imituje śpiew ptaków a glissando szum fal. Krótkie i głośne frazy potęgują dramaturgię obrazu, a spokojniejsze sekwencje stwarzają pogodny nastrój. Dzwonki chromatyczne są instrumentem prostym i uniwersalnym. Mogą służyć do solowego wykonywania utworów, ale również jako instrument akompaniujący do śpiewu. Jest to też doskonałe narzędzie do kształtowania i rozwijania u dzieci słuchu melodycznego i harmonicznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz